Hopp til hovedinnhold

 


Historia Kościoła katolickiego w Norwegii sięga wstecz równie daleko, jak daleko datuje się powstanie norweskiej państwowości, tzn ok. 900 roku naszej ery - z chrześcijańskimi królami od 930 r. Jednak dopiero od śmierci św. Olava w 1030 r. mówić można o Norwegii jako o narodzie chrześcijańskim. Prowincja norweska została utworzona w 1153 r. z siedzibą arcybiskupa w Nidaros (Trondheim). Na szczyt epoki średniowiecza przypada wielki rozwój, zarówno Kościoła jak i kraju. Na tamte też czasy przypada powstanie bardzo wielu klasztorów. Literatura, pieśni ludowe, sztuka i architektura potwierdzają silną pozycję Kościoła w narodzie. Niekorzystny dla Norwegii okres późnego średniowiecza, dosięgnął również i Kościół, choć nie odbiło się to na ogólnej religijności społeczeństwa.

Król wprowadził naukę Lutra w 1537 r., lecz naród był, praktycznie mówiąc, nieprzygotowany do reformacji. Katoliccy księża długo jeszcze działali w ukryciu, a niewielkie grupy katolików istnialy aż do ok. 1700 r.

W 1790-tych latach powstała na krótko parafia w Christianii, a w 1843 roku Król zezwolił, aby w stolicy została założona parafia św. Olava. W parę lat potem nastąpiło utworzenie stacji misyjnych w Alta, Tromsö i Bergen. W 1843 roku wszyscy katolicy w Norwegii byli cudzoziemcami i aż do czasów powojennych wielu Norwegów utożsamiało katolicyzm z czynnikiem napływowym. Wkład pracy sióstr zakonnych w szpitalach i szkołach, oraz stanowisko Kościoła w latach wojny, przyczyniły się do przełamania antykatolickich przekonań; przyczynili sie do tego też sławni katolicy jak Sigrid Undset i Hallvard Rieber-Mohn.

Kościół powoli rozrastał się i teraz (31.12.2003) liczy 46.314 wiernych skupionych wokół 32 parafii w trzech prowincjach (biskupstwo w Oslo i prelatury w Trondheim i Tromsö). Ok. 70% norweskich katolików urodziło się poza Norwegią.

Proszę zobaczyć naszą listę wszystkich Katolickich Diecezji na świecie, uporządkowaną według krajów, z odnośnikami do internetowych adresów diecezji. Wśród innych danych, z których może skorzystać osoba nie władająca językiem norweskim, jest nasza lista Kardynałów (systematycznie aktualizowana), przedstawicieli Kurii Rzymskiej (systematycznie aktualizowana) i wybrane międzynarodowe dane statystyczne Kościoła.