Biskup Bernt I. Eidsvig: - Poświęcę czas, aby zadzwonić do co najmniej 5 osób, które moim zdaniem mogą mieć niezaspokojone potrzeby społeczne i których może ucieszyć ten telefon
Niezbędne obostrzenia pandemiczne chronią nas przed wirusem Covid-19, jednak równocześnie sprawiają, że wielu ludzi jest bardziej samotnych. W czasie tych Świąt Wielkanocnych zadzwoń do pięciu osób, które tego potrzebują - zachęcają sekretarz generalna Martha Skretteberg z Caritas Norwegia i biskup Bernt I. Eidsvig z Diecezji Oslo.
Tekst i zdjęcie: Petter T. Stocke-Nicolaisen Tłumaczenie: Marta Tomczyk-Maryon
KAŻDY MOŻE SIĘ ZAANGAŻOWAĆ: - Pamiętaj, że nie musimy być ekspertami, możemy
pomagać poprzez troskę i miłość bliźniego - mówi sekretarz generalna Martha Skretteberg.
Jesienią 2020 roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) przeprowadził badania jakości życia i zdrowia psychicznego w czasie pandemii. Odpowiedzi potwierdziły to, co wielu podejrzewało: wiele osób doświadcza samotności, a jedna na cztery mówi, że nie jest zadowolona z życia. Osoby samotne i studenci należą do tych, których to najbardziej dotknęło.
- Pandemia odcisnęła piętno na życiu wszystkich ludzi, jednak w różny sposób. Wielu z tych, którzy przychodzą do Caritas ma niewielką sieć kontaktów w Norwegii, słabo mówi po norwesku i jest bardziej narażonych na utratę pracy i problemy finansowe. To sprawia, że cierpią oni teraz znaczne bardziej. Jesteśmy w kontakcie z wieloma osobami, które mówią nam, że odczuwają problemy psychiczne i samotność. Wiele osób tęskni za rodziną w swoim kraju, zwłaszcza ci, którzy mają dzieci i nie mogą pojechać, aby je odwiedzić - mówi Martha Skretteberg, sekretarz generalna Caritas Norwegia.
Minął ponad rok od wybuchu pandemii koronawirusa. Władze wprowadziły pierwsze obostrzenia 12 marca 2020 r. Wszyscy się baliśmy. Wielu zostało zarażonych, cześć z nich poważnie chorowała, a ok. 660 osób zmarło z powodu tej choroby w Norwegii.
- To stało się sprawdzianem wytrzymałości - mówi biskup Bernt I. Eidsvig i kontynuuje:
- W pierwszych miesiącach nowe wyzwanie zmobilizowało siły, myśleliśmy, że „damy radę się z tym zmierzyć”. Wydawało się, że wszystko idzie dobrze, że może już jesienią będzie po wszystkim. Teraz mówimy o następnej jesieni. Wszystkich nas to niepokoi - przyznaje katolicki biskup Oslo.
Biskup obawia się, że popadniemy w marazm, przestaniemy przestrzegać niezbędnych obostrzeń, ponieważ stracimy odwagę i koncentrację. Wtedy pandemia może trwać jeszcze dłużej.
- To, że ograniczenia prowadzą do samotności, jest oczywiste. Sam to obserwowałem. Wielu przebywa w domu w samotności, zwłaszcza ci, którzy mieszkają sami. Aby mieć dobre życie towarzyskie, wystarczy mieć jedną osobę obok siebie. Sytuacja, której teraz doświadczamy, nie podnosi na duchu. Zbyt wielu z nas siedzi samotnie i rozmyśla - mówi biskup Eidsvig.
Jego przemyślenia są zgodne z wnioskami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: istnieją duże różnice w przeżywaniu samotności między osobami mieszkającymi samotnie a tymi, które mieszkają w gospodarstwie domowym z więcej niż jedną osobą.
Obejrzyj wiadomość wideo Marthy Rubiano Skretteberg na temat # ring5
„Bez względu na pochodzenie czy sytuację życiową wszyscy mamy coś do wniesienia w spotkaniu z bliźnimi”.
Sekretarz generalna Caritas Norwegia Martha Skretteberg
Wyciągnij rękę
Nasi pracownicy socjalni i pracownicy służby zdrowia zrobili - i nadal czynią - wielki wysiłek w walce z pandemią. Dotyczy to tysięcy ludzi, którzy szczepią, testują i śledzą infekcje oraz tych osób, które pracują na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach. Teraz wzrasta ilość chorych na Covid-19 i w Norwegii jest obecnie ok. 270 osób w ciężkim stanie. Z drugiej strony: podaliśmy ponad 770 000 dawek szczepionek.
- Co możemy zrobić my, którzy nie jesteśmy ani pracownikami socjalnymi, ani osobami zatrudnionymi w służbie zdrowia? Jak możemy wyciągnąć pomocną dłoń do innych?
- Bez względu na pochodzenie czy sytuację życiową wszyscy mamy coś do wniesienia w spotkaniu z bliźnimi. Wszyscy mamy możliwości, aby komuś pomóc. Pamiętaj, że nie musimy być ekspertami, możemy pomóc poprzez troskę i miłość bliźniego. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, której nie możesz udzielić, istnieją alternatywy: może to być na przykład usługa cyfrowego poradnictwa, którą prowadzimy w Caritas, telefon zaufania dot. zdrowia psychicznego lub telefon informacyjny w sprawie Covid-19 uruchomiony przez norweskie władze - mówi sekretarz generalny Skretteberg.
Biskup Eidsvig zgadza się z tym:
- Po pierwsze: zastanów się, kto może wymagać uwagi. Skontaktuj się telefonicznie lub za pośrednictwem kanałów cyfrowych. A może pomyśl o innych formach kontaktów towarzyskich - może warto pójść razem na spacer? Teraz pogoda jest lepsza i nie ma lodu. Jeśli zachowasz dystans, krótka wycieczka to zdrowa i dobra alternatywa - mówi biskup i podkreśla, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że ludzie mogą bać się zarażenia: nie zmuszaj ich!
# RING5: Biskup Bernt I. Eidsvig zadzwoni do co najmniej 5 osób,
które potrzebują tego w czasie Wielkanocy.
Zadzwoń, do 5, którzy tego potrzebują
Wielki Post - czas rachunku sumienia, wyrzeczenia się i miłosierdzia, wkrótce dobiegnie końca i będziemy obchodzić Misterium Paschalne.
- Co chcesz zrobić, aby złagodzić samotność innych ludzi?
- W święta wielkanocne wkraczam z wielką pokorą i wdzięcznością, ale jest mi też smutno, że nie możemy się zebrać. Jednocześnie wiem, że pod wieloma względami mam szczęście. Dlatego spędzę czas świąt wielkanocnych, zwracając się do osób z mojego otoczenia, które, jak sądzę, doceniłyby pomocną dłoń. Chcę zadzwonić do co najmniej 5 osób, które tego potrzebują - mówi Skretteberg z Caritas Norwegia.
Biskup Eidsvig również odpowiada na to pytanie:
- Będę uważnie przestrzegać obowiązujących obostrzeń i udzielać się towarzysko, tylko tak jak jest to obecnie możliwe. Niezależnie od sytuacji, poświęcę trochę czasu, aby zadzwonić do co najmniej 5 osób, które moim zdaniem mogą mieć niezaspokojone potrzeby społeczne, i które mogą się ucieszyć z tego telefonu – mówi biskup.
Sekretarz generalny i biskup przekazują wspólną zachętę:
Podczas tych świąt wielkanocnych zadzwoń do co najmniej pięciu osób, które twoim zdaniem tego potrzebują. To miłość bliźniego w praktyce.
Tutaj znajdziesz informacje i pomoc
Na stronie Helse Norge przeczytasz aktualne informacje w języku polskim
Konferencja prasowa na temat ostatnich obostrzeń w Norwegii w języku polskim
Doradztwo Caritas dla imigrantów (pon. - czw., 10-16): 23 33 43 61
Infolinia Zdrowia Psychicznego (czynna całą dobę): 116123
Wielojęzyczny telefon Helsenorge.no na temat koronawirusa (pon. - pt., 8 - 15.30): 815 55015
Dzwoniąc na ten numer można porozmawiać również po polsku
Usługa uruchomiona przez Caritas, szczegóły na plakacie poniżej i artykule Czujesz się samotny? Zadzwoń! Rozmowa z Nataliyą Yeremeyevą, szefową projektu Senior Amicus