Tromso - Kosciol Katedralny
Msza Swieta i homilia 3.03.2013
Ekscelencjo, Drogi Ksieze Biskupie,
Czcigodny Ksieze Edmundzie - Przelozony Generalny Ksiezy Misjonarzy Swietej Rodziny,
Drodzy Bracia, kaplani, zakonnicy i zakonnice,
Drodzy Bracia i Siostry
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie. Dziekuje Ksiedzu Biskupowi Beryslawowi Grgicovi za zaproszenie do Tromso i za mozliwosc celebrowania dzisiaj, w trzecia Niedziele Wielkiego Postu, Mszy Swietej w waszym Kosciele Katedralnym.
Dzisiaj modlimy sie za wasz Kosciol Lokalny, Pralature Terytorialna w Tromso, za waszego Biskupa, kaplanow, osoby konsekrowane, za wszystkich wiernych, za wasze rodziny, dzieci, mlodziez, za ludzi chorych i cierpiacych.
Dziekujemy Bogu za dar Papieza Benedykta XVI, ktory jak wiemy wszyscy, zlozyl rezygnacje z Urzedu Papieza - Biskupa Rzymu i modlimy sie goraco do Ducha Swietego, aby wskazal przez posluge Kardynalow - Elektorow, ktorzy w tych dniach zbiora sie na spejalnym zgromadzeniu, tak zwanym Konklawe, aby wybrac nowego Papieza, Nastepce Piotra, Biskupa Rzymskiego.
Wiadomosc o rezygnacji Benedykta XVI z Urzedu Biskupa Rzymu przebiegla swiat jak blyskawica. Wielu na poczatku niedowierzalo tej wiadomosci. Wszyscy odebralismy ze smutkiem ta decyzje. Sekretarz Stanu, Kard Tarcisio Bertone powiedzial w przemowieniu do Papieza po Mszy Swietej w Srode Popielcowa, ze w tych latach poslugi nauczanie Benedytka XVI bylo jak okno otwarte na Kosciol i na swiat. Przepuszczalo promienie prawdy i milosci Bozej, aby oswietlac i ogrzac nasza droge, takze i przede wszystkim w chwilach, kiedy chmury gromadzily sie na niebie.
Benedykt XVI uzasadnil swoja decyzje ze wzruszajaca szczeroscia: ¨Moje sily, ze wzgledu na podeszly wiek, nie wystarcza, aby sprawowac Urzad Piotrowy w sposob adekwatny¨. W duchu wielkiej pokory i odwagi dokonal tego historycznego aktu. Od poczatku swojej poslugi zachwycal nas prostota i radykalizmem ewangelicznym z jakim mowil o swojej relacji z Jezusem i naszych relacjach miedzyludzkich. Jest spokojny o losy Kosciola, ktory jest w rekach Chrystusa. W jednej ze swoich katechez powiedzial, ze Jezus trzyma Kosciol w swojej rece, a my winnismy patrzec na Chrystusa Ukrzyzowanego i Zmarwychwstalego, ktory nas wlacza w swoje zwyciestwo (Audiencja Gen. 12.09.2012).
Benedykt XVI w swoim pozegnalnym przemowieniu do rzymskich Ksiezy dodal, ze: ¨Jestem wam bardzo wdzieczny za modlitwe, ktorej moc niemal fizycznie dane mi bylo odczuc. Choc teraz sie wycofam, w modlitwie zawsze pozostane blisko Was wszystkich. Jestem pewien, ze rowniez wy bedziecie mi towarzyszyc, choc dla swiata pozostane ukryty¨(15.02.2013). My tez nie zapomnimy o Nim w naszych codziennych modlitwach.
Dziekujemy Benedyktowi XVI za nauke jaka nam zostawil, za jego trud gloszenia Ewangelii, za jego cierpienie i przyklad niezlomnej wiary i szczerej pokory. On bedzie z Kosciolem do konca swojego zycia. Jego modlitwa bedzie umacniala nas, przyszlego Papieza i caly Kosciol. Prosze was modlmy sie wiec goraco za przyszlego Papieza i jego Piotrowa misje umacniania nas w wierze.
Drodzy Bracia i Siostry,
Okres Wielkiego Postu jest czasem przygotowania do dobrego przezycia tajemnicy zmartwychwstania Jezusa. Jest to czas niezmiernie wazny w roku liturgicznym Kosciola, jak i w zyciu duchowym chrzescijanina. Wymowny obrzed posypania glowy popiolem w Srode Popielcowa oznacza poczatek duchowej drogi. Przygotowujac sie do przezywania meki i smierci Jezusa i jego zmartwychwstania, Kosciol zacheca nas w tym czasie, abysmy sie zastanowili i uswiadomili sobie, ze zycie czlowieka na ziemi jest zawsze walka ze zlem, walka ktora toczy sie w sercu, w glebi sumienia, we wnetrzu czlowieka. W Liscie do Rzymian Sw.Pawel opisuje te walke wewnetrzna, takimi slowami: ¨Nie rozumiem (.....) tego, co czynie, bo nie czynie tego co chce, ale to czego nienawidze (....) Nie czynie bowiem dobra, ktorego chce, ale czynie to zlo, ktorego nie chce¨ (Rz.7,15,18-19). Jest to doswiadczenie kazdego z nas! Jedynie Chrystus, nasz Odkupiciel, moze nas uchronic od kleski, dajac nam specjalna sile do walki. Wszystko ma poczatek w sercu, we wnetrzu czlowieka, w nim przede wszystkim dokonuje sie nawrocenie, do ktorego jestesmy wezwani w tym okresie modlitwy, postu i umartwienia.
W Ewangelii wyznaczonej na dzisiejsza Niedziele, Jezus posluguje sie przypowiescia o nieurodzajnym drzewie figowym, mowi o koniecznosci nawrocenia, zacheca nas takze, abysmy czynili dobro, abysmy naszym postepowaniem przynosili dobre owoce (Lk. 13, 1-9). Benedykt XVI w komentarzu do tego fragmentu Ewangelii wyjasnia, ze: ¨Prawdziwa madrosc polega na tym, by uznac nasza nietrwalosc istnienia i zachowac sie odpowiedzialnie, czyli wejsc na droge pokuty i poprawy zycia. To jest wlasciwa odpowiedz na zlo, to jest nasze nawrocenie, ktore pozwala zwyciezyc zlo juz w jego korzeniu, czyli w naszym wnetrzu.¨ (Aniol P. 11.03.2007).
Wielki Post jest wiec okazja bardzo dogodna, aby przyjrzec sie dokladnie wlasnemu zyciu, czy ono rzeczywiscie przynosi dobre owoce, to znaczy, czy jest w nim wiecej milosci niz egoizmu, wiecej zrozumienia, dobroci, przebaczenia, czy jest w nim miejsce i czas na uczestniczenie w sakramentach. Czy w naszych rodzinach jest miejsce na modlitwe, na niedzielna Msze swieta, na sluchanie Slowa Bozego, na troske o umacnianie wzajemnej milosci malzenskiej i jednosci, czy jest otwarcie sie na drugiego czlowieka.
Jezus zaprasza nas do tej refleksji, prosi nas, abysmy z odwaga i wiara popatrzyli na nasze zycie, w przekonaniu, ze On przyjdzie nam z pomoca i zrozumie nas. Swiety Piotr w swoim liscie pisze, ze Bog jest cierpliwy w stosunku do nas. Nie chce nas zgubic, ale wszystkich chce doprowadzic do nawrocenia (por. 2 Pt. 3,9). A Chrystus na innym miejscu Ewangelii zaprasza nas slowami:¨Przyjdzcie do mnie wszyscy, ktorzy utrudzeni i obciazeni jestescie, a ja was pokrzepie i umocnie¨ (Mt. 11,28).
Nie lekajmy sie wiec stanac przed Bogiem z naszymi slabosciami i niewiernosciami. On jest naszym dobrym i milosiernym Ojcem! Bog chce, aby wszyscy byli zbawieni. Znane przypowiesci o synu marnotrawnym, o zagubionej owcy, o straconej drachmie, o drzewie figowym, chca nam wlasnie uswiadomic to, ze choc wiele zla jest wokol nas i w ludzkiej historii, Bog pozostaje zawsze Tym, ktory przebacza. On zwycieza zlo swoim nieskonczonym milosierdziem. Ta milosc Boga do czlowieka, powinna obudzic w nas pragnienie nawrocenia i tesknote za nowym zyciem.
Benedykt XVI napisal, ze: ¨Milosc Boza jest sekretem naszego szczescia. Aby jednak dotrzec do tej milosci, trzeba zlozyc dar z siebie, trzeba zapomniec o wlasnych planach i przezwyciezyc egoizm. Zacheca wiec nas do modlitwy, do zachowania postu, do gestow milosierdzia wzgledem naszych braci i siostr, gdyz to sa te duchowe sciezki, ktore umozliwiaja powrot do Boga¨(Oredzie na Wielki Post, 2007).
Drodzy Bracia i Siostry,
w dzisiejszej niedzielnej Ewangelii Jezus zacheca nas do praktykowania pokuty i umartwienia, ktore ulatwiaja prawdziwa odnowe wewnetrzna. Autentyczne nawrocenie czyni nas wolnymi, wyzwala z niewoli egoizmu, aby z wieksza uwaga i gotowoscia sluchac Boga i sluzyc braciom.
W tym nawroceniu pomagaja nam Sakramenty Swiete: Sakrament pokuty- spowiedz swieta i Sakrament eucharystii. Sluchajac Slowa Bozego, medytujac i rozwazajac to, co Bog chce nam powiedziec i karmiac sie jego cialem i krwia, otrzymujemy specjalna laske i sile od wytrwania na drodze naszego chrzescijanskiego zycia, ktore jest ciaglym procesem nawrocenia i wzrastania w milosci Chrystusa.
Wszyscy potrzebujemy wewnetrznej odnowy: my kaplani, osoby konsekrowane i wy drodzy bracia i siostry. Dlatego wolamy dzisiaj wszyscy z wiara i nadzieja za Psalmista: ¨Stworz o Boze, we mnie serce czyste i odnow we mnie moc Ducha¨(por. Ps. 51(50)). Pozwolmy sie wiec prowadzic Duchowi Swietemu, Duch Swiety jest z nami dzieki lasce tych sakramentow i prowadzi nas w milosierne ramiona Ojca. Bog czeka na to. Bog chce stworzyc w nas serce czyste i odnowic w Nas moc Ducha.
Z ta nadzieja w sercu patrzmy w przyszlosc i przygotowujmy sie w tym czasie Wielkiego Postu na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstalym, otworzmy nasze serca na przyjecie laski bozej.
Amen